7 nasvetov za vroče poletne dni

Nasveti in priporočila za vaše kosmatince v teh vročih poletnih dneh. 

Nekaj podrobnosti 

Obstajata dva glavna razloga, zakaj se žival pregreje: hipertermija in zgornje dihalne poti. Povišana telesna temperatura se pojavi, ko so živali ujete v okolju (kot v avtu ali na plaži na vroč dan), ki presega njihovo sposobnost, da se ohladijo. Hišni ljubljenčki s prizadetimi zgornjimi dihalnimi potmi kot npr. buldog ali takem pridobljenem stanju kot paraliza grla, težje odstranijo toploto iz svojih teles z dihanjem. Take živali se pogosto pri ohlajanju samega sebezaradi napora še pregrejejo in lahko postanejo žrtev vročinske kapi.

Simptomi vročinske izčrpanosti so pretirano sopenje ali težko dihanje, povečan srčni utrip, slinjenje in blaga slabost. Resnejši simptomi vključujejo napade, krvavo drisko, bruhanje in visoko telesno temperaturo.

 

Premagajte sonce

Hišni ljubljenčki so pametnejši, kot si mi mislimo in bi v vročih dneh raje ostali doma in ležali na hladnih površinah. Pojdite z njim na sprehod zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko sonce že zaide. Ob takem času je zrak lažji za dihanje in zemlja hladilnik za blazinice na tačkah, kot pa da obiščemo park preko dneva, ko je sonce visoko na nebu.

 

Poiščite senco

Če vseeno odidete na sprehod ali po opravkih sredi dneva, poskrbite da vaši ljubljenčki niso izpostavljeni direktni sončni svetlobi in imajo primerno senco. Ne pozabite, da vaši ljubljenčki ne nosijo čevljev, tako da je za njih hoja po vročem pesku ali asfaltu zelo neprijetna. Če je zelo vroče, jih obdržite v notranjih prostorih, kolikor je to mogoče.

 

Pustite jih doma

Klasična napaka lastnikov je, da pustijo svoje ljubljenčke v zaprtem avtomobilu na vroč dan, kjer se temperatura kaj hitro lahko povzpne do 140C. Kljub temu, da se vaš ljubljenček rad vozi z vami in je rad v vaši družbi, je veliko bolje, da ga pustite doma. Za sopenje porabi več energije kot za potenje in s tem tvegamo dihalne stiske.

 

Voda, voda, voda 

Poleg pregrevanja lahko žival hitro dehidrira, tako mora imeti na voljo vedno dovolj pitne sveže vode. Sopenje živali pomaga, da se ohladi, vendar s tem izhlapeva tudi tekočina iz dihal. Pomagajte mu nadomestiti to izgubljeno tekočino in omogočite veliko vode čez cel dan, še posebej, če ste z njim preživeli nekaj časa na vročem soncu. Vodni viri so še posebej odlični za vašega hišnega ljubljenčka, saj vsebujejo elektrolite in so odličnega okusa.

 

Posebne pasme, pogoji

Če ima vaš ljubljenček bolj ravno obliko gobčka kot pekinezer, boston terier ali perzijska muca, se težko ohladi z dihanjem tako kot ostali in ji bolj dovzeten za vročinsko kap. Pri takih ljubljenčkih bodite izredno previdni in naj imajo na razpolago dovolj vodnih virov. Prav tako naj bodo živali s prekomerno težo, starejši ljubljenčki in boleznim srca ali pljuč v klimatiziranih prostorih.

 

Postriči ali ne postriči

Številni lastniki hišnih živali, predvsem muckov, napačno mislijo, da s striženjem živali pomagajo, da jim ni prevroče. V resnici plasti kožuha ščitijo pred pregrevanjem in opeklinami. Dlako se lahko pristriže, vendar ne v namen hlajenja. Priporočeno je, da pogosteje češemo mačke, da odstranimo odvečno dlako in s tem lahko preprečimo pregrevanje.

 

Ne spreglejte nasveta za hladno osvežitev z igračo Tux. Prav tako smo na naši Facebook strani objavili video, kako narediti hladne lučke tudi za kužke. 

 

DA BO IGRA V VODI ZABAVNA: 

Priporočamo

    Zogoflex Jive
    Vaša cena:
    od 14,95 €
    Zogoflex Tux
    igrača za priboljške
    Vaša cena:
    od 24,90 €
    Piškotki za analitiko
    Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
    Piškotki za družabna omrežja
    Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
    Piškotki za komunikacijo na strani
    Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
    Piškotki za oglaševanje
    So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
    Kaj so piškotki?
    Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih